دوشنبه, ۷ بهمن, ۱۳۹۸
خانه افسردگی

افسردگی

بین رشته ای

معنای زندگی از نگاه رابرت سولومون، فیلسوف اگزیستانسیالیست

رابرت سولومون (۱۹۴۲_۲۰۰۷) استاد فلسفه دانشگاه تگزاس ، در یک فصل از کتاب پرسش های بزرگ: مقدمه...

وجودگرایی

وجودگرایی اساسا در تعارض با اندیشه‌ بنیادین علم موجود به وجود آمد. یعنی وقتی دکارت انسان را...

دیوانه ای از قفس پرید: سینما و مراقبت و تنبیه

فیلم دیوانه از قفس پرید و یا نام اصلی آن، پرواز بر فراز آشیانه­ فاخته به کارگردانی...

نوشته های دیگر

کمک بگیرید

افسردگی اختلالی است که شکل های مختلفی به خود می گیرد” از افسردگی شدید و اختلال خلقی فصلی گرفته تا دیستایمیا و اختلال دو قطبی. افسردگی بیماری است که به طرز فزاینده ای به افراد را در سراسر جهان آسیب می رساند، و برای روابط، انگیزه ها و بسیاری از دیگر جنبه های عملکرد روزانه افراد مشکل ایجاد می کند. افسردگی اختلالی پیچیده است، و بسیاری از سیستم های بدن، شامل سیستم ایمنی را درگیر خود می کند. بعضی سیستم های بدن خود عامل افسردگی و برخی دیگر در نتیجه افسردگی مختل می شوند. هرچند همه این در نهایت شکل چرخه های خود تقویت شونده ای را می گیرند که از طریق تکنیک هایی مانند فعال سازی رفتار باید شکسته شوند. افسردگی خواب را مختل می کند، و با اشتها تداخل کرده و در برخی موارد موجب از دست دادن وزن و در برخی دیگر موجب افزایش وزن می شود. به خاطر پیچیدگی این اختلال، فهم کامل این اختلال ضروری است.

دانشمندان شواهدی دارند مبنی بر این که اختلال افسردگی با رژیم غذایی مرتبط است: هم به صورت مستقیم -از طریق مواد معدنی که مصرف می کنیم، مانند چربی های امگا-۳- و هم به صورت غیرمستقیم، به واسطه ترکیبات باکتریایی روده. مطمئنا افسردگی خلق و افکار را هم مانند بدن درگیر می کند، و باعث رنج هم در فرد مبتلا و هم در کسانی که به فرد مبتلا اهمیت می دهند می گردد. افسردگی به طرز فزاینده ای در حال رایج شدن در میان کودکان است.

هر کسی به طور موقت احساس خلق غمگین پیدا می کند، افسردگی تجربه فراگیرتر  نشخوارهای منفی تکرار شونده، چشم اندازی دلتنگ کننده، و کمبود انرژی است. افسردگی نشانه ضعف شخصی با وضعیتی نیستی که بتوان اراده  یا آرزو کرد و کنار گذاشت. افراد دچار افسردگی نمی توانند کاملا “خود را جمع و جور کنند” و بهتر شوند. برخی شواهد وجود دارند که، افسردگی با وجود دردناک بودن، با خود شیوه های جدیدی از فکر کردن را به همراه می اورد که می تواند افراد را وادارد رو مشکلات تمرکز کنند و مقدمه ای برای حل آن ها می شود.

افسردگی حتی در شدید ترین موارد  قابل درمان است. این اختلال اغلب چرخه ای است، و مداوای زودهنگام می تواند مانع دوره های بازگشت کننده شود یا ان ها را متوقف کند. بسیاری از پژوهش ها نشان داده اند که موثرترین مداوا درمان شناختی رفتاری است، که به الگوهای فکری مشکل افرین می پردازد، و می تواند افسردگی را قبل از شروع از طریق منحرف کردن توجه از افکار منفی تکرار شونده ای که اغلب مارپیچ نزولی خلق را فعال می کنند متوقف کند.

هر کسی که افسرده باشد همه نشانه ها را تجربه نمی کند. برخی افراد تعداد محدودی از نشانه ها را تجربه می کنند، برخی تعداد زیادی را. شدت نشانه ها در میان افراد و در طول زمان متغیر است.

 • احساس اندوه، اضطراب، یا توخالی بودن پایدار
 • احساس ناامیدی، یا بدبینی
 • احساس گناه، بی ارزشی، یا بی پناهی
 • از دست دادن علاقه یا لذت از تفریحات و فعالیت هایی که شخص زمانی از آن ها لذت می برده شامل  رابطه جنسی
 • کاهش انرژی، خستگی، “کند شدن”
 • دشواری در تمرکز، به خاطر اوردن، یا تصمیم گیری
 • بی خوابی، بیدار شدن صبح زود یا زیاد خوابیدن
 • کاهش اشتها و/یا وزن، یا پرخوری و افزایش وزن
 • فکر کردن به مرگ یا خودکشی، تلاش برای خودکشی
 • بی قراری، تحریک پذیری
 • نشانه های جسمانی پایداری که به درمان جواب ندهند، مانند سردردها، اختلالات گوارشی، و درد مزمن

هیچ عاملی به تنهایی باعث افسردگی نمی شود، بلکه افسردگی احتمالا در نتیجه ترکیبی از عوامل ژنتیکی، زیستی-شیمیایی، محیطی، و روان شناختی بروز پیدا می کند. حادثه ناگوار منجر به آسیب روانی، از دست دادن اشخاص مورد علاقه، یا هر نوع موقعیت تنش زایی که توانایی سازگاری شخص را در هم بشکندممکن است آغازگر دوره افسردگی باشند. دوره های افسردگی بعدی ممکن است با یا بدون عامل آغاز کننده اشکار رخ دهند.

پژوهش ها با استفاده از فناوری های تصویربرداری از مغز، مانند MRI نشان داده اند که مغز افراد دچار افسردگی از افراد غیرافسرده متفاوت است. بخش هایی از مغز که مسئول تنیم خلق، تفکر، خواب، اشتها، و رفتار هستند به نظر عملکردی نامعمول دارند. به علاوه، مواد شیمیایی که سلول های مغزی از ان ها برای ارتباط برقرار کردن استفاده می کنند، یعنی نوروترنسمیترها، نیز ممکن است تحت تاثیر قرار گرفته باشند. واضح نیست کدام تغییرات مشاهده شده در مغز عامل افسردگی هستند و کدام یک حاصل افسردگی.

برخی از انواع افسردگی گرایش دارند به صورت نسل به نسل در یک خانواده منتقل شوند، که نشان می دهد نوعی آسیب پذیری ژنتیکی نسبت به این اختلال می تواند وجود داشته باشد.

افسردگی، حتی در شدیدترین موارد ان، اختلالی کاملا درمان پذیر است. همچون بسیاری از بیماری های دیگر، هر چه درمان زودتر آغاز شود موثر تر بوده و از احتمال عود بیماری جلوگیری می شود.

درمان مناسب برای افسردگی با یک معاینه جسمانی توسط یک پزشک آغاز می شود، چرا که برخی داروها، و همین طور برخی وضعیت های پزشکی مانند آلودگی های ویروسی یا اختلالی در تیروئید می توانند منجر به بروز علایمی مشابه افسردگی گردند و باید احتمال آن ها بررسی و کنار گذاشته شود. پزشک می بایست درباره مصرف الکل و مواد مخدر سوال کند، و این که آیا بیمار افکاری درباره مرگ و خودکشی دارد یا خیر.

وقتی تشخیص افسردگی گذاشته شد فرد افسرده به چندین شیوه می تواند تحت درمان قرار گیرد. رایج ترین درمان ها دارودرمانی و روان درمانی هستند. بسیاری از مطالعات نشان داده اند روان درمانی شناختی رفتار، به تنهایی یا در کنار دارودرمانی، به شدت موثر است. روان درمانی به الگوهای تفکری می پردازد که زمینه ساز افسردگی هستند، و پژوهش ها نشان داده اند که این کار مانع از برگشت افسردگی می شود. درمان دارویی اغلب در برطرف کردن نشانه هایی مانند اضطراب شدید موثر است، تا بدین ترتیب فرد توان پیدا کند در فرایند روان درمانی به شکلی معنادار مشارکت جوید.

به علاوه، تمرین بدنی و ورزش نیز راهی مهم برای مبارزه با افسردگی است. از ان جا که افسردگی انگیزه افراد را می گیرد، بسیار سودمند خواهد بود یکی از دوستان یا اعضای خانواده شخص فرد افسرده را با خود برای پیاده روی ببرند. تماس اجتماعی به عنوان راهی برای مبارزه با احساس انزوا که موجب رنج افسردگی می شود  نیز موثر است.

غم و اندوه ذهنی باعث مشکل برای سلامتی شما می شود. افرادی که دچار افسردگی هستند سه برابر بیشتر احتمال دارد دچار مشکلات قلبی عروقی شوند. در واقع افسردگی بر تمام بدن اثر می گذارد. افسردگی سیستم ایمنی را ضعیف می کند، آسیب پذیری در برابر عفونت های ویروسی را افزایش می دهد، و در طول زمان، احتمالا حتی می تواند منجر به برخی از انواع سرطان شود -که این ها دلایلی قوی برای لزوم درمان زودهنگام افسردگی هستند. اگر افسردگی با خواب تداخل کند، به غیر از احساس بی حالی، مشکلات تمرکز و توجه ایجاد می کند، و عموما سلامتی را کاهش می دهد. میزان دیابت و پوکی استخوان نیز در میان افرادی که از افسردگی رنج می برند بیشتر است.