راهنمای والدین در استفاده از شبکه های اجتماعی برای کودکان و نوجوانان

0
88

شبکه های اجتماعی می توانند به جای اینکه مضر باشند، مفید واقع شوند اگر ما بتوانیم در استفاده از آنها کودکان خود را به درستی هدایت کنیم. چندین سال پیش موسس شرکت اپل، استیو جابز نمی خواست که فرزندان خودش حتی یک آی پد داشته باشند و دلیل او این بود که استفاده بیش از حد از دستگاه های دیجیتال و شبکه های اجتماعی برای کودکان و نوجوانان مضر است.

اکثر والدین نگرانی زیادی در رابطه با استفاده کودکانشان از شبکه های اجتماعی و دستگاه های دیجیتال دارند و سوالات مشابهی در استفاده از شبکه های اجتماعی دارند.در این متن سعی میکنیم نکات و راهنمایی های مفیدی در این رابطه به والدین اراِئه دهیم و امیدواریم مفید باشد.

۱.  چه میزان استفاده از شبکه های اجتماعی می تواند بیش از حد مجاز باشد؟

طبق یک مطالعه که توسط یونیسف انجام شده است گزارش می شود که استفاده از شبکه های اجتماعی برای زمان های معینی خوب و مفید است. فناوری های دیجیتال به نظر می رسد برای روابط اجتماعی کودکان و نوجوانان سودمند است. در شبکه های اجتماعی ما می توانیم با دوستان خود ارتباط برقرار کنیم و هم چنین از آنچه که در سرتاسر جهان اتفاق می افتد مطلع شویم. با این حال استفاده از دستگاه های دیجیتال مانند تبلت، موبایل، لپ تاپ برای مدت زمان طولانی می توانند به سلامت روان ما آسیب برساند.

باور کنید یا نه، امروزه کودکان و نوجوانان به طور متوسط روزانه ۹ ساعت را صرف استفاده از دستگاه های دیجیتال می کنند. این کار شبیه به یک کار تمام وقت است.مطالعات نشان داده اند که حتی فقط۲ ساعت استفاده از شبکه های اجتماعی و دستگاه های دیجیتال باعث ایجاد اضطراب و ناخشنودی در میان کودکان و نوجوانان می شود. کارشناسان پیشنهاد می کنند که در طول روز استفاده از دستگاه های دیجیتال به مدت زمان بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه محدود شود و کودکان  و نوجوانان سایر وقت خود را صرف فعالیت های دیگر کنند، از جمله دیدن دوستانشان به صورت حضوری، ورزش، مطالعه و خانواده. استفاده از این مقیاس نشان داده شده است که کودکان شادتر و دانش آموزان بهتری را پرورش می دهد.

۲. آیا ما باید بر استفاده کودکانمان از شبکه های اجتماعی نظارت داشته باشیم ؟ اگر چنین است، چگونه؟

نظرات والدین در درباره ی نظارت بر شبکه های اجتماعی مورد استفاده کودکانشان متفاوت است. برخی از پدر و مادرها متعقد هستند که کودکانشان مستحق حریم خصوصی هستند و نباید نگران این باشند که والدینشان آنها را چک می کنند. اما محققان نظر متفاوتی دارند و متعقدند که طبق مطالعات متعدد، بسیاری از کودکان از خطرات استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و آسیب هایی که به سلامت روان می رسانند، آگاه نیستند. بنابراین عاقلانه است که والدین فعالیت های کودکانشان را در فضای مجازی نظارت کنند.

۳. در صورت دیده شدن چه نشانه هایی باید کودکان و نوجوانان مجبور به ترک فضای مجازی شوند؟

برخی از نشانه هایی که نشان می دهد کودکان و نوجوانان به موبایل و تبلت خود وابستگی شدید دارند، عبارت اند از:

  • کناره گیری از تعامل اجتماعی رو در رو
  • اضطراب مداوم، استرس یا احساس سرخوردگی از روال عادی زندگی
  • افت نمرات درسی و تکالیف انجام نشده مدرسه
  • اجتناب از مسئولیت های زندگی واقعی، مانند انجام کارها یا تکالیف
  • شروع تعارضات در روابط نزدیک کودکان و نوجوانان به دلیل استفاده بیش از حد موبایل یا تبلت

اگر نشانه هایی از این قبیل در کودکان و نوجوانان مشاهده کردیم باید قبول کنیم که آنها به شدت به موبایل و تبلت خود وابسته شده اند و هر چه زودتر باید آنها از موبایل و فضای مجازی دور شوند یا به عبارت دیگر از میزان استفاده آنها از موبایل و تبلت کاسته شود.

۴. چگونه می توانیم اختلافات و بحث ها در مورد استفاده از موبایل و تبلت را اداره کنیم؟

بسیاری از والدین بر سر استفاده از موبایل و شبکه های اجتماعی با کودکان خود اختلاف نظر دارند و اغلب بحث های شدید و هیجانی بین دو طرف اتفاق می افتد که منجر به مختل شدن رابطه بین آنها می شود. یک راه برای حل این اختلافات و بحث ها وجود دارد و آن یک قرارداد است، محققان توصیه می کنند که والدین قبل از خرید موبایل یا تبلت با کودک خود یک قرارداد امضا کنند که والدین این موبایل را برای آنها خریداری کرده اند بنابراین پدر و مادر هم مالک موبایل یا تبلت هستند و هر وقت کودک توافق را نقض کند مثلا اگر بیش از اندازه از موبایل استفاده کند، والدین می توانند موبایل را از کودک بگیرند. تفاوت این توافق با سایر قراردادها این است که در این توافق عشق و درک متقابل وجود دارد و اگر والدین قبل از خرید هر دستگاه دیجیتالی برای کوکان، بتوانند به خوبی شرایط استفاده از آن را به کودک بگویند، از بحث ها و اختلافات آتی جلو گیری می شود و کودکان نیز به درستی از موبایل و تبلت استفاده خواهند کرد.

۵. آیا می توانیم با کودکان و نوجوانان خود در شبکه های اجتماعی دوست باشیم؟

این مورد به رشد شخصیت و سن کودک و شیوه فرزندی پروری شما  بستگی دارد، بعضی از والدین با بچه های خود از طریق تلفن های هوشمند به خوبی ارتباط برقرار می کنند و برخی نمی کنند.

با این حال، بچه های ما نیاز به راهنمایی خوب از طرف والدین  دارند. موبایل های آنها می توانند به جای آسیب رساندن به آنها مفید باشد، اگر ما آنها را به طور صحیح راهنمایی و هدایت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here